Ensimmäisten joulukalentereiden ilmestyttyä kauppoihin trioni totesi melko yksiäänisesti tahtovansa tänä vuonna kyllä Pokemon -kalenterit. Pokemon -korttien keräily on ollut syksyn hitti alakouluikäisillä ja kalenteritoive ei tullut siis kovinkaan suurena yllätyksenä. Pikainen googletus ei kuitenkaan tarjonnut ratkaisua, saatika miellyttävää ratkaisua kalenteripulaan, joten itse tehty kalenteri alkoi muhia ajatuksissani.

Eräänä hiljaisena iltana piirsin kalenterin ja viimeistelin sen pian ensimmäiseksi askarteluversioksi. Olin lopputulokseen sen verran tyytyväinen, että haluan jakaa sen kanssanne. Kalenterin koko sopii useimmille keräilykorteille ja toivonkin tämän tuovan helpotusta joulukalenterin sisällön ja muodon pähkäilyyn muissakin lapsiperheissä.

Voit ladata joulukalenteritiedoston omalle koneellesi ja tulostaa arkit itse tai tilata valmiit tulosteet Pop up kemujen verkkokaupasta. Keräilykalenteri on tulostettu Fabrianon 120 g/m2 myrkyttömälle mattapintaiselle ekologiselle design -paperille, ja sen hinta on 12,90 €. Mikäli haluat tulostaa kalenterin itse, käytä myös kotona hieman tavallsta paksumpaa paperia, jotta kortit eivät kuulla paperin läpi.

  1. Leikkaa kortit arkeilta paperiveitsellä ja tee esim. nuuttiluulla esitaitokset katkoviivoja pitkin.
popupkemut-diy-joulukalenteri-kerailykortit-32. Liimaa tai teippaa laidat kiinni.popupkemut-diy-joulukalenteri-kerailykortit-23. Valmis korttitasku.

popupkemut-diy-joulukalenteri-kerailykortit-4Valmiit korttitaskut voi sinetöidä tarralla tai teipillä ja ripustaa nauhallaseinälle tai ikkunalle. Korttitaskut voi myös kiinnittää vaikka joulukuusen muotoon lastenhuoneen oveen.popupkemut-diy-joulukalenteri-kerailykortit-5Tosikeräilijät tietenkin sitovat joulukalenterin nippuun kumpparilla. Tämäkin voi olla kätevä tapa säilyttää joulukalenteri. Varsinkin jos lapsia on paljon ja seinät alkavat loppua kesken.popupkemut-diy-joulukalenteri-kerailykortitVerkkokaupastemme löytyvät myös supersuositut ja kauniisti pakatut joulukalenterimme, joihin mahtuu isompikin yllätys. 12,90 € hintaista joulukalenteria on saatavilla punaisena ja mustana ja se sisältää 24 paperipussia, 24 kalenteritarraa ja 4 m bakers twine -narua. Joulukalenteritarroja ja paperipusseja myös oman mielen mukaisen kalenterin toteuttamiseen löytyy runsaasti!popupkemut-joulukalenteri-diyIloa joulun odotukseen!

Noora/Pop up kemut

Ostoskorisi on tyhjä